Mardin’de dolu ekinleri vurdu

Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, çiftçilerin hasar tespitlerinin yapılıp, gerekli desteğin sağlanması için hükümetten yardım beklediklerini kaydetti.

Mardin’in ilçe ve köylerinde önceki gün etkili olan dolu yağışı, ekinlere zarar verdi. Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, son yılların en iyi mahsulünü almayı hedeflerken, ciddi zarar gördüklerini kaydetti. Dolunun Kızıltepe bölgesinde ağırlıklı olmak üzere merkeze yakın köylerde etkili olduğunu kaydeden Öter, “Nisan yağmurları çok iyi yağmıştı. Çiftçide sevinç vardı. Ancak bu olay yüzünden büyük zararımız var” dedi.

“Destek bekliyoruz”

Her ne kadar lokal olsa da çiftçilerin bu yıllık mahsulünün büyük zarar gördüğüne dikkat çeken Öter, “Çiftçi, bu mahsul üzerinden bankalardan kredi çekilmiş, gübreyi ve mazotu borç ile almış, tam son aşamaya gelinmiş ki bu olay vuku buldu. Önümüzdeki hafta biçer girip biçim yapılacaktı. Tamamen telef olmuş tarlalarımız var. Biz burada hükümetimizden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından hasat tespiti yapılmasını ve zarara uğrayan çiftçilerimizin zararlarını karşılaması noktasında yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Bölgenin temel geçim kaynağı tarımdır. Çiftçilerimiz bir yıl boyunca gözleri bu mahsuldeydi ve ricamız devletimizin biran önce şefkat elini uzatmasıdır” diye konuştu.

“Toprak mahsulleri fiyatı erken belirlesin”

Son yıllarda yaşanan kuraklığın ardından bu sene bereketli bir sezon beklerken doluya yakalandıklarını anlatan Öter, “Doluya yakalananlar dışından elde edilen ürünle ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından haziran ayında fiyatın belirlemesini istiyoruz. Aksi taktirde çiftçimiz zor duruma düşüyor. Bu görevinde zamanında yerine getirilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Bir önceki yazımız olan Nusaybin’de Dünya Çevre Günü etkinlikleri başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir